Festiwal filmów polskich "Wisła"

Фестиваль польских фильмов "Висла" в России/ Festiwal Wisła - Będąc w Moskwie członkowie naszego koła nie marnują czasu! W ramach Festiwalu Wisła Natalia Roślik i Beata Spyra pomagały jako wolontariuszki podczas organizacji wydarzenia. Beata dzielnie pracowała w biurze, a Natalka tłumaczyła dwa spotkania z aktorami, którzy spotkali się z rosyjską publicznością po seansie filmu.

Konferencja Naukowa w Riazaniu

Natalia Roślik i Beata Spyra wzięły udział w Konferencji Naukowej "Единое образовательное пространство как фактор формирования и воспитания личности". Dziewczyny godnie reprezentowały Uniwersytet Opolski oraz nasze Koło :)

Projekcja filmu "Spaleni słońcem"

25 kwietnia wspólnie z Naukowym Kołem Filmoznawców zorganizowaliśmy kolejną projekcję filmową. Tym razem nasi goście mogli zobaczyć film "Spaleni słońcem" w reżyserii Nikity Michałkowa. Prelekcję do filmu przygotował Marek Machynia (dziękujęmy :))

Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w ramach projektu Slavic Inspirations – czyli Czech, Lech i Rus współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Młodzież w Działaniu w Akcji 1.2 – Inicjatywy Młodzieżowe.

Projekcja filmu "Zwierciadło"

17 kwietnia zorganizowaliśmy projekcję filmu "Zwierciadło" Andrieja Tarkowskiego. Prelekcję do filmu przygotowała Róża Caban. Po raz kolejny dziękujęmy Kołu Naukowemu Filmoznawców za współpracę :) 

Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w ramach projektu Slavic Inspirations – czyli Czech, Lech i Rus współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Młodzież w Działaniu w Akcji 1.2 – Inicjatywy Młodzieżowe.

AЭЯOFlash

16 kwitnia oficjalnie rozpoczęło się wielkie grillowanie na kampusie UO. Naszego Koła również tam nie zabrakło! Porzuciliśmy zimowe kurtki oraz płaszcze, i rozgrzaliśmy atmosferę tanecznym flash mobem! W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do prowadzenia zdrowego trybu życiu, a wiosnę by pozostała z nami aż do lata ;) Była to też doskonała okazja do zaprezentowania oficjalnych koszulek naszego Koła oraz inicjatywy Slavic Inspirations. W tym sezonie w modzie jest biały, niebieski i czerwony. KNKR wyznacza nowe trendy :D

AЭЯОFlash został zorganizowany ramach projektu Slavic Inspirations – czyli Czech, Lech i Rus współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Młodzież w Działaniu w Akcji 1.2 – Inicjatywy Młodzieżowe.

Dni Kultur Słowiańskich 2013

Dni Kultur Słowiańskich jest to coroczna impreza, której inicjatorem jest Studenckie Naukowe Koło Slawistów Uniwersytetu Opolskiego. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem wydarzenia było nowopowstałe Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Tegoroczne Dni Kultur Słowiańskich 2013, które odbyły się w dniach 10-12 kwietnia, miały szczególny charakter. Zarówno za sprawą objęcia patronatem naszego wydarzenia przez Konsula Honorowego Republiki Czeskiej Arkadiusza Ingnasiaka, oraz Konsula Honorowego Republiki Serbii Ranko Tomovicia, jak również za sprawą podjęcia przez naszych studentów realizacji projektu Slavic Inspirations – czyli Czech, Lech i Rus współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Młodzież w Działaniu w Akcji 1.2 – Inicjatywy Młodzieżowe. DKS 2013 miały na celu popularyzację kultur słowiańskich ze ścisłym uwzględnieniem kultury czeskiej, serbskiej jak i również rosyjskiej, wśród studentów jak i również mieszkańców Opola.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Rosyjskiej

Dni Kultur Słowiańskich zakończyliśmy finałem  Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Rosyjskiej.  Uczestników oceniało jury w składzie: prof. Wanda Laszczak, dr Daria Ambroziak oraz dr Tamara Milutina. Do finału zakwalifikowali się studenci Uniwersytetu Opolskiego, Warszawskiego i Rzeszowskiego. Pierwsze miejsce zajął Konrad Woźniak – student III roku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Drugie miejsce ex aequo zajęły: Agata Kaliga – studentka I roku języków obcych w turystyce Uniwersytetu Opolskiego oraz Kinga Kawczyńska – studentka I roku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas finału Konkursu Recytatorskiego ogłoszone zostały wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Słowiańskiej. Wyróżnienie otrzymał student bohemistyki Uniwersytetu Opolskiego – Adrian Zasina. Laureatką konkursu została pani mgr Martina Ecler.
Uczestnicy finału mieli możliwość wysłuchania dwóch autorskich prac, które znajdą się w Tomiku Poezji.

Warsztaty malowania matrioszek

Trzeciego dnia w samo południe w klubie studenckim Oleńka rozpoczęły się warsztaty malowania matrioszek z udziałem dzieci ze Szkoły Integracyjnej z Szalejowa Górnego. Zajęcia przeprowadziły uczennice Liceum Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu: Patrycja Kostyra i Katarzyna Bojkowska. Uczestnicy zapoznali się z historią matrioszki przedstawioną w formie bajki i mogli własnoręcznie pomalować zestaw drewnianych zabawek. Nie tylko nasi mali goście złapali za pędzle! Dziewczyny z naszego Koła również stworzyły własne matrioszki. I choć za oknem padał deszcz, to nasze laleczki mieniły się wszystkimi barwami tęczy :)

Koncert Słowiański

Drugi dzień DKS  zakończyliśmy koncertowo! W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się Koncert Słowiański, na którym wystąpili:  Slaviki – grupa wokalno-teatralna Studenckiego Naukowego Koła Slawistów UO, oraz Satisfaction ROCK – zespół pochodzący z Tarnowskich Gór, ze słowiańskim repertuarem. 

Degustacja potraw słowiańskich

Przed rozpoczęciem Koncertu Słowiańskiego zaprosiliśmy wszystkich na degustację potraw słowiańskich. Goście mogli skosztować efektów naszej ciężkiej pracy z warsztatów kulinarnych.  Zebraliśmy całkiem dobre opinie o naszych daniach, znalazło się także wielu chętnych na dokładki i przepisy według, których tworzyliśmy nasze kulinarne arcydzieła. Jeśli do serca trafia się przez żołądek to myślę, że tamtego wieczoru podbiliśmy nie jedno serce :)

SPOTKAИIE Z PODЯOŻИIKAMI

Drugiego dnia popołudniu odbyło się SPOTKAИIE Z PODЯOŻИIKAMI - panem Pawłem Lickiewiczem oraz panem Wojciechem Śmieją. Pan Lickiewicz opowiedział uczestnikom spotkania o Jekaterynburgu, najnowszej historii miasta, o tym dlaczego w mieście słowo sukces jest niemal synonimem Jekatrynburga oraz co oznacza być "wiecznie trzecim". 
Pan Wojciech Śmieja podzielił się z zebranymi swoją wiedzą o Gorańcach i Kosowskiej Mitrovicy, czyli o ludziach z gór.
Uczestnicy spotkania mogli zaspokoić swoją ciekawość, zadając podróżnikom pytania. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku :)

Slavic Kitchen Revolusn 2.0

Drugi dzień DKS rozpoczęliśmy od kuchni na warsztatch kulinarnych prowadzonych przez Pawła Górskiego - szefa kuchni restauracji Forbes i Młynówka w Opolu. Rusycyści próbowali swoich sił, przygotowując tradycyjne dania kuchni rosyjskiej: bliny i śledzia pod pierzynką, a bohemiści oraz ich goście z Wrocławia, gotowali zupę czosnkową i knedle. Było gorąco i smacznie, a dzięki wskazówkom profesjonalisty i pracy zespołowej stworzyliśmy dania, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje na świecie! :D

Projekcja filmu "Powrót"

Na zakończenie pierwszego dnia  Koło Naukowe Języka Biznesu "Matrioszka", z którym mieliśmy przyjemność współpracować podaczas DKS, zorganizowało projekcję z prelekcją. Ich wybór padł na film "Powrót" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Wiemy też, że to nie jest ostatnia projekcja organizowana przez członków tego Koła. Na wszystkie serdecznie zapraszamy! :) 

"Autostopem przez Rosję"

Wieczorem zwiedziliśmy Rosję śladami Agaty Malec podczas wernisażu wystawy "Autostopem przez Rosję".  Podróż, której dotyczyła wystawa, odbyła się latem 2012 roku i trwała półtora miesiąca. Przebiegała trasą:  Litwa – Łotwa – Petersburg – Archangielsk – Siewierodwińsk – Kazań – Wołgograd – Rostów nad Donem – Krym – Lwów. Agata zaprezentowała nam piękne zdjęcia i podzieliła się wrażeniami ze swoich podróży. Każdy kto chciałby kiedyś podróżować tak jak ona może zwrócić się po poradę do naszej doświadczonej autostopowiczki :)

Warsztaty językowe

Pierwszego dnia zaprosiliśmy studentów UO na warsztaty językowo-kulturoznawcze, które odbyły się w trzech sekcjach: rosyjskiej, czeskiej i serbskiej.

Warsztaty w sekcji rosyjskiej przebiegały w dwóch częściach. W pierwszej części mogliśmy posłuchać wykładu: "Ponad podziałami. Wieszczowskie dialogi: Mickiewicz-Puszkin-Szewczenko", wygłoszonego przez pana Arkadiusza Bonicekiego. W drugiej części zaśmiewaliśmy się do łez słuchając dowcipów rosyjskich podczas wykładu dr Jadiwgi Tarsy "Z czego śmieją się Rosjanie?" :)

Warsztaty z język serbskiego były prowadzone w dwóch blokach. Pierwszą część - warsztaty te poświęcone różnym zagadnieniom gramatycznym i leksykalnym - prowadził mgr Srdjan Papić z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Studenci mieli okazję zapoznać się z wyrażeniami żargonowymi w języku serbskim. Część drugą - zajęcia poświęcone sztuce interpretacji i sztuce kreatywnego pisania - poprowadził mgr Srdjan Orsić. 

Uroczysta inauguracja Dni Kultur Słowiańskich 2013

10 kwietnia o godzinie 10:00 oficjalnie rozpoczęliśmy Dni Kultur Słowiańskich 2013. Na uroczystą inaugurację przybyli: Konsul Honorowy Republiki Serbii Ranko Tomovic, prof. Joanna Czaplińska – kierowniczka Katedry Slawistyki UO, 
dr Bożena Dereń – zastępca dyrektora Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UO, prof. Elżbieta Dąbrowska – prodziekan Wydziału Filologicznego UO, przedstawiciele mediów, wykładowcy oraz studenci. Po krótkiej uroczystości z dumą i entuzjazmem mogliśmy zaprosić wszystkich na 3 dni wspaniałych atrakcji :)

Kreator stron www - przetestuj!