Zajęcia w gimnazjum w Izbicku

W ramach projektu Slavic Inspirations członkowie naszego Koła w składzie: Damian Fercho, Kaludia Kostyra i Karolina Jąkała, prowadzili zajęcia o Unii Europejskiej w Publicznym Gimnazjum w Izbicku. W zajęciach wzięło udział około 20 uczniów z różnych klas. Pracowali razem w grupach, tworząc własne państwa oraz wykorzystując swoją wiedzę o UE w różnych zadaniach. 

Opolskie naleśniki :D

W ostatni dzień pobytu Biełgorodzian w Opolu (14 marca) zabraliśmy nasze nowe koleżanki do słynącej z naleśników opolskiej „Grabówki” na „polskie bliny” :)

Debata o stereotypach

13 marca 2013r. w Klubie Studenckim „Oleńka” odbyła się debata o stereotypach, której uczestnikami byli członkowie naszego Koła, goszczące u nas studentki z rosyjskiego Biełgorodu oraz przedstawiciele wolontariatu ukraińskiego. Jako iż brali w niej udział studenci 3 narodowości: polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, była ona świetną okazją do konfrontacji naszych wyobrażeń, stereotypów, lecz nie tych negatywnych, a pozytywnych. Nie rozmawialiśmy o tym, co nas różni, lecz uświadomiliśmy sobie jak wiele nas łączy. Była to dla nas możliwość poznania się wzajemnie i dowiedzenia się czegoś nie tylko o naszych sąsiadach, ale także o naszych ojczyznach. Wszyscy jesteśmy Słowianami, najliczniejszą grupą etniczną w Europie, z czego jesteśmy dumni. Debata zakończyła się wspólnym puszczaniem lampionów nad Odrą, choć pogoda nam nie sprzyjała, razem daliśmy radę! ;) 

Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie "ITB 2013"

10 marca kilka osób z Sekcji Turystycznej KNKR wracało z Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB 2013 w Berlinie. Wrażenia? Ogromna powierzchnia, mnóstwo stanowisk i ciekawych...ciężkich folderów do zabrania i noszenia ze sobą (=zmęczenie!) Ale warto było ! :) Nasze główne cele to między innymi kraje wschodnie: Ukraina i Rosja, do których dążyłyśmy już od samego początku - od naszego stanowiska przy wejściu: Polski...do drugiego końca powierzchni targowych.
P.S. Gratulujemy województwu opolskiemu dobrze przygotowanego, świetne się promującego stanowiska! Było je widać na tle innych! 
Polecamy za rok, taki weekendowy wypad połączony ze zwiedzaniem Berlina,być może organizowany właśnie przez naszą sekcję! :) 

"Mayday"

W środę 6 marca 2013r. kilkoro przedstawicieli KNKR wybrało się z naszymi koleżankami z Biełgorodu do Teatru im. Jana Kochanowskiego na znany i lubiany nie tylko w Opolu spektakl „Mayday”.

Maslenica 2013

5 marca 2013r. odbyło się także spotkanie z kuchnią i kulturą Rosji i Polski, które nazwaliśmy „Maslenica” .  (Масленица to rosyjska nazwa tłustego tygodnia przed Wielkim Postem) :) Spotkanie miało charakter integracyjno-zapoznawczy. Mieliśmy okazję poznać bliżej siebie nawzajem, a także naszych gości z Biełgorodu. Wieczór upłynął nam miło na wspólnych rozmowach, wymianie wrażeń na temat naszych krajów oraz na kosztowaniu tradycyjnych polskich oraz rosyjskich potraw. Na stole zagościły gołąbki, racuchy, kopytka, mnóstwo sałatek i ciastek, a także rosyjskie bliny. Nie zabrakło też słodkości :)

Katia opowiada o tradycyjnych rosyjskich blinach (film ze strony opole.gazeta.pl)


Wycieczka po Opolu

We wtorek 5 marca 2013r. Sekcja Turystyczna KNKR pod opieką dr Daneckiej zabrała grupę z Biełgorodu w wycieczkę po najpiękniejszych i najbardziej znanych miejscach Opola. Na naszej liście znalazły się Wieża Piastowska, Amfiteatr, Ratusz, Aleja Gwiazd, budynek Collegium Maius, Katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Opolska Wenecja, Most Groszowy oraz wiele, wiele innych. Przy każdym obiekcie odpowiednia osoba opowiadała, oczywiście po rosyjsku, wcześniej przygotowany tekst. Pomimo tego, że jesteśmy na I roku i uczyliśmy się języka dopiero niespełna kilka miesięcy, podjęliśmy wyzwanie. Udało się! Rosjanie byli zachwyceni :) Ale jak miało się nie udać? W końcu jesteśmy - języki obce w turystyce!

Добро пожаловать в Ополе!

3 marca 2013r. około południa ciepło przywitaliśmy na Dworcu PKP w Opolu dziesięcioosobową grupę Rosjan, którzy przybyli do nas z Biełgorodu. Byliśmy dobrze przygotowani… tak więc: Добро рожаловать в Ополе! 

Kreator stron www - przetestuj!